Interactive Coloring

drag iconDrag any color from the left toolbar to an area or text in the page. A blue outline will indicate a droppable element.

drag iconOn mobile, wait a tiny bit until you drag the color drop.

ДУХОВНИЯТ БИЗНЕСМЕН И БЛАГОТВОРИТЕЛ

Благовест Белчев (1960 г.) е един различен български благодетел. Той е успешен бизнесмен и в същото време основател и управител на Сдружение „Диамантеното дърво“, чиято цел е да подпомага незрящи, глухонеми, хора с увреждания, деца, лишени от родителски грижи, и самотни възрастни хора. Заедно с това Сдружението издава книги и организира семинари на духовна тематика. Ето какво прави Благовест различен – намерил е корените на благотворителността в духовното развитие на човека чрез древното знание на Ведите. Главната му цел е да помогне на повече хора да живеят в хармония с божествените закони.

Благовест Белчев става национална знаменитост през 2013 г., когато организира интересна доброволческа инициатива в София. До един от големите паркове в българската столица се намира дом за слепи хора, чиито обитатели чуват птиците в парка, но не го посещават, защото няма кой да ги придружи. По това време Благовест им води веднъж седмично йога в дома на доброволни начала. Когато научава за това, решава да покани доброволци, които да сбъднат желанието на незрящите. Интересът към каузата е огромен и всички големи медии отразяват инициативата. С помощта на стотици добдироволци тя продължава и до днес. Освен това Благовест и неговите сътрудници организират редица благотворителни инициативи като редовни посещения на самотни хора от домове за възрастни и деца без родители, посещения на театър с незрящи и деца без родители, беседи, йога и медитации с незрящи, дарения за деца с увреждания, без родители, възрастни, незрящи…

ТЪРСЕНЕТО

Самият Благовест отдавна се занимава с благотворителност, доброволчество, филантропия. Казва, че до преди 20 г. е бил един обикновен човек, фокусиран върху материалното. Разводът с първата му съпруга става причина за един дълбок катарзис и вдъхновява неговото търсене на въпроса какъв е смисълът на живота, какво е неговото лично предназначение, как да бъде щастлив и полезен на другите.

В дебелите книги пише, че който търси, винаги намира, и който чука, винаги му отварят. Така че моето търсене се увенча с успех, който аз измервам с това, че разбрах откъде мога да черпя истински знания. Малко хора знаят, че има два вида знания. Едните са академични, които в по-голямата си част дори са вредни, и т.нар. авторитетни знания, които са били актуални преди 5 хиляди години, актуални са и днес и ще бъдат актуални и след 5 хиляди години. И моят фокус стана да работя върху постигането на тези знания, да разбера смисъла и целта на живота, който ни е даден. Моето търсене доведе до най-древното знание – ведическото знание, което за пръв път е било записано преди повече от 5 хиляди години. Далеч след това е започнало да се говори за будизъм, а после и християнството и мюсюлманството. Всички тези религии имат тези 10 божи заповеди и всички ти казват едно – не кради, не лъжи, не убивай. Ето, това е. Защото базата е една.

10 ОСНОВНИ ДОБРОДЕТЕЛИ ЗА ЩАСТИЕ:
1. Защита на живота и грижа за другите
2. Уважение на чуждата собственост и щедрост
3. Уважение на чуждите отношения и сексуална чистота
4. Правдива реч и честност
5. Обединяваща реч и сплотяване на хората
6. Уважителна реч и вежливост
7. Съдържателна реч за благополучието на другите
8. Радост за успеха на другите
9. Съчувствие и състрадание към другите
10. Съхраняване на правилен мироглед

КАК ДА БЪДЕМ ДОБРИ?

Благовест дълбоко е обмислил и осъзнал какво означава благотворителност според ведическото знание и внимава как действа. Понякога това, което мислим за благотворителност, може да се окаже както във вреда на този, на когото помагаме, така и в наша собствена вреда.

Основната ми цел е да да правя висшата форма на благотворителност – да споделям ведическото знание с всички онези, които имат нужда да разберат нещо полезно и вярно. Да популяризирам простите правила как трябва да живеем семпло, полезно, без да вредим на себе си и на всички други живи същества, за да бъдем щастливи и да реализираме своята цел, която сме получили заедно с нашите човешки тела.

Всички хора искат да променят света. Всички искат да се промени към по-добро. Малко знаят как да го направят. Как? Отвътре! Всички хора искат да променят света отвън. Не, не работи. Единственият възможен начин е с личен пример. Като покажем на другите, че това работи, като живеем както е написано в дебелите книги, като станем един добър пример за своите деца, за своите близки, за своите приятели, по този начин ние променяме света. Защото ако ние напредваме, всички около нас напредват – бавно или бързо. Ако ние деградираме, всички около нас деградират. Това е единственият възможен вариант и всичко можем да направим отвътре.

КАКВО Е СОЛИДАРНОСТТА?

Според Благовест най-важното е да живеем солидарно ежедневно, да си помагаме, да споделяме знанието и така няма да допускаме кризи и катастрофи.

Много малко хора, по-малко от 1 % от тях, проявяват солидарност. Това е, когато има някакъв катарзис, някаква катастрофа. Тогава. А защо е нужно да има катастрофа, за да проявим солидарност? Ето това е въпросът. Така че аз не мисля за тази дума, защото знам, че ако хората живеят по добрия начин, който да е богоугоден, няма да се стигне до катастрофа. Нали разбирате, че за всяка една катастрофа има комплекс от причини? Но двете основни са незнание и неизпълнение. Така че защо трябва да се обединяваме в катаклизмите, когато може да се обединим в знанието, в обединяването в благородни каузи с цел да популяризираме това да няма страдание, да няма катаклизми и пак да сме солидарни?

Сайта на Сдружение Диамантеното дърво
bTV: Доброволци подаряват разходка в парка на незрящи
TV7: Благовест помага на околните да замечтаят отново
ТЕМА: Заразно добро